Pojawiająca się w rozmowach kwestia żołnierzy wyklętych wywołuje wiele emocji. Duża liczba społeczeństwa nie zdaję sobie sprawy kim byli ci żołnierze oraz dlaczego właściwie nazywa się ich wyklętymi? W książce autorstwa doktor Joanny Wieliczki-Szarkowej przedstawione historie są nakierowaniem na wyjaśnienie wielu kwestii, wspomnieniami tychże żołnierzy oraz próbą zachęcenia do przemyśleń czytającego.
Kim jest autorka książki?
Joanna Wieliczka-Szarkowa to doktor historii. Jest autorką wielu książek m.in. „III Rzesza. Narodziny i zmierzch szaleństwa”, „Czarna Księga Kresów” czy też serii o nazwie „Kocham Polskę”, przedstawiającą kulturę, tradycję oraz historię Polski. Współautorka książki „Zbrodnie sowieckie na Polakach (1917-1956) oraz „W cieniu czerwonej gwiazdy”. Pozycję „Żołnierze Wyklęci” napisała, ponieważ jak sama twierdziła ma wielką potrzebę pamięci o żołnierzach oraz o historii.
Co przedstawia książka „Żołnierze Wyklęci”?
Pozycja przedstawia zbiór historii ponad trzydziestu żołnierzy o różnych stopniach wojskowych. Walczyli oni z sowietyzacją Polski po II Wojnie Światowej. Książka zawiera wyjaśnienia jak dochodziło do zrzeszenia organizacji antykomunistycznej w podziemiu pt. Wolność i Niezawisłość. Autorka opisuje cele, jakimi się kierowali zrzeszeni żołnierze np: sprzeciwianie się wobec terroru sowietów, którzy kierowali go w ludność cywilną. Odwaga w opisywaniu tematów akcji jak walka zbrojna przeciw oddziałom wojska, likwidacja polskich komunistów czy też odbicia więźniów sprawia, że pozycja jest ciekawa i emocjonująca. Prawdziwi patrioci na których skupia się autorka, są osobami dzielnie walczącymi za ojczyznę i ginącymi w katowniach NKWD i UB. Po śmierci przedstawiani jako niebezpieczni bandyci, bez własnych grobów. Uzupełnieniem jest wykaz organizacji walczących za wolność Polski po II Wojnie Światowej oraz w jej trakcie a także indeks osobowy. Książka napisana starannie, odpowiednią czcionką, wyróżniająca się mocnym szyciem zachęca do dalszego czytania.
O czym są rozdziały książki?
Każdy jeden rozdział to autentyczna historia pojedynczego żołnierza bądź dowódcy. Opowiada o losach od dzieciństwa do czasu śmierci poprzez walki o suwerenność Polski. Wszystkie rozdziały zostały napisane jako jedna spójna całość. Zawartość opatrzono kilkoma fotografiami, które są zazwyczaj portretami z archiwum, uzupełniającymi treść i przedstawionymi w kolorze czarno-białym. Pozycja napisana została bez patosu, jednak z należnym szacunkiem, w sposób bardzo przystępny i zrozumiały. Zachęcająca do wyrobienia własnego zdania na temat żołnierzy oraz zastanowienia się nad bezmyślnymi powtórzeniami sloganów o bandzie sprzeciwiających się i przelewających krew ludzi niewinnych za wolność, mimo, że wiadomo tak niewiele. W książce znalazła się przedmowa Piotra Szubarczyka, który jest publicystą historycznym, autorem licznych publikacji a także współtwórcy wystaw o Żołnierzach Wyklętych. Publicysta jest również konsultantem spektaklu w TVP1 Inka 1946, który wyemitowano w 2013 roku w Jedynce.