Tworzenie gazety – krok po kroku

Tworzenie gazety – krok po kroku

Zanim praca ruszy

Tworzenie gazety nie jest tak proste, jak mogłoby się wszystkim wydawać. Potrzeba tu zadbać o wiele szczegółów, być precyzyjnym, pracowitym i co najważniejsze: mieć w sobie ogromne pokłady kreatywności. Sam pomysł nie wystarczy. Przed przystąpieniem do realizacji naszych wizji, powinniśmy upewnić się, że mamy potrzebne do tego narzędzia. Niezbędne okażą się przedmioty materialne takie jak aparat lub komputer, jak i również umiejętności: dobra znajomość edytorów tekstu i programów graficznych. Warto również zorganizować sobie kogoś do pomocy, nie zapominając aby zapewnić mu odpowiednie wynagrodzenie. Mając to wszystko, można spokojnie zacząć działać.

Wygląd gazety

Podczas planowania wyglądu gazety, trzeba skupić się nie tylko na jej formacie i szablonie okładki, ale również zagospodarowaniu środka oraz określeniu ile stron będzie ona liczyć. Oczywistym jest fakt, że im większa liczba stron, tym drożej będzie kosztowało wydanie danej gazety, więc należy dobrze oszacować budżet jaki możemy na nią przeznaczyć. Kiedy pracujemy z zespołem, ten etap to dobry moment na przydzielenie każdemu pracownikowi swojego obowiązku.

Gromadzenie materiałów i projekt

Gdy każdy już będzie wiedział co ma robić, należy zabrać się do pracy jaką jest gromadzenie materiałów. Jest to nic innego jak pisanie artykułów do projektowanej gazety, wykonywanie sesji fotograficznych aby zdobyć niezbędne zdjęcia. Trzeba również zarezerwować czas na wyszukiwanie płatnych grafik z portali, które je oferują. W dzisiejszych czasach grafika jest bardzo istotna – to do niej głównie przywiązuję uwagę odbiorca i to ona powinna zachęcić go do sięgnięcia po gazetę i przeczytania znajdujących się w niej artykułów. Kiedy wszystkie potrzebne materiały zostaną już zebrane, można przejść do projektowania, czyli układania tekstów i grafik w sposób najciekawszy oraz taki, który umożliwi wygodne czytanie. Etap ten można wykonać samodzielnie, jednakże zaleca się zwrócić po pomoc do wyspecjalizowanych w tym kierunku przedsiębiorstw.

Druk i kolportaż

Po zaakceptowaniu wyglądu pracy, można przejść do jego wydruku i sprzedaży. W tym celu należy skontaktować się z firmą specjalizującą się w DTP. Wykona ona skład tekstu i łamanie, dostarczając później gotowy projekt. Oczywiście nie będzie on wydany bez akceptacji. Najczęściej występuje konieczność wykonania poprawek, co jest normalne w tego typu przedsięwzięciu. Po otrzymaniu akceptacji przygotowuje się pliki do druku (DTP). Po nim można zacząć sprzedawać gotową gazetę.

Czytaj Więcej