TOP 3 polskich pisarzy historycznych

TOP 3 polskich pisarzy historycznych

Powieść historyczna zawsze cieszyła się w Polsce ogromną popularnością. Książki Kraszewskiego, Sienkiewicza, Prusa, potem Bunscha, Kossak Szczuckiej, Parnickiego należały zawsze do najpoczytniejszych tytułów i to bez względu na to jak głęboko wstecz historii sięgali autorzy. Lubimy czytać powieści historyczne. Osadzanie wątków fabularnych, fikcyjnych na kanwie wydarzeń historycznych, wzajemnie przenikanie się dwóch światów daje nam poczucie prawdziwości wydarzeń i wiarygodności motywów działania bohaterów.

Czasy powstawania państwowości polskiej po wielu latach przerwy skutecznie tłumaczą zainteresowanie tym gatunkiem prozy na początku XX w. i właściwie od tamtego czasu niewiele się zmieniło i powieść historyczna cały czas ma swoje odrębne półki w księgarniach. Dlatego wcale nie jest łatwo dokonać rankingu polskich pisarzy historycznych i stworzyć listę najlepszej trójki. TOP 3 polskich pisarzy historycznych subiektywnie mógłby wyglądać w następujący sposób.

Jacek Komuda

Specjalizuje się w powieści wpisanej w dzieje Rzeczypospolitej szlacheckiej. Ma na swoim koncie 17 tytułów, z czego 9 są powieściami historycznymi i marynistycznymi a pozostałe to opowiadania, które również toczą się w odległej historii. Komuda wcale nie ogranicza się do historii Polski, jego zainteresowanie przeszłością, na szczęście, sięga szerzej. Utwory Komudy cały czas otrzymują kolejne wznowienia a łącznie do tej pory sprzedały się w nakładzie 1/2 mln egzemplarzy.

Do najpopularniejszych utworów autora należy cykl Samozwaniec, na który składają się 4 tomy, osadzone w historii XVIIw. Następną niezwykle poczytną powieścią jest Banita, a najnowszą z kolei to opowieść o Henryku Dobrzańskim – Hubal.

Mariusz Wollny

Z wykształcenia etnograf, ale z zamiłowania historyk co znajduje potwierdzenie w jego powieściach. Wdzięczność publiczności zaskarbił sobie przede wszystkim wielotomowym cyklem opowiadającym o detektywie Kacprze Ryksie żyjącym na przełomie renesansu i baroku. Wollny jawi się jako mistrz szczegółu emanujący wiedzą i oczytaniem. Tło historyczne cyklu nasycone jest niewiarygodnie ogromną ilością szczegółów opisujących ówczesne obyczaje, stroje, uzbrojenie. Cykl o Kacprze Ryksie a potem kolejny o jego potomkach w Krwawej jutrzni to seria powieści historycznej o niesłabnącym powodzeniu i świetnym odbiorze czytelników.

Wollny jest też autorem współczesnej powieści inspirowanej niewątpliwie Danem Brownem Oblicze Pana oraz awanturniczej Krew Inków łączącego historię Peru z polskim miastem Nidzicą.

Halina Popławska

Mistrzyni romansu historycznego, romanistka, autorka m.in. cieszącej się ogromną życzliwością czytelników trylogii Szpada na wachlarzu, Jak na starym gobelinie oraz Na wersalskim trakcie. Autorka przenosi swoich bohaterów do XVIII w. Francji króla Ludwika XV. Awanturnicza, pełna namiętnych uczuć i dramatycznych zdarzeń determinujących losy bohaterów powieść historyczna znajduje rozwiązanie wielu wątków dopiero w Złamanym wachlarzu. Popławska bardzo często wprowadza do swoich powieści więcej faktów historycznych niż romansowych co dla jednych jest zaletą, dla innych wręcz przeciwnie.