Skład i łamanie tekstu DTP – cennik

Skład i łamanie tekstu DTP – cennik

DTP jest to skrót od angielskiej nazwy Desktop Publishing. To usługa stosowana przez firmy poligraficzne i drukarskie polegające na kompleksowym przygotowaniu publikacji do druku. Tłumacząc na język polski – jest to skład oraz łamanie tekstu. Obejmuje różnego rodzaju formy drukarskie, między innymi: książki (w tym wydawnictwa naukowe), broszury, gazety i czasopisma, różnego rodzaju dokumenty, druki informacyjne, jak również reklamowe oraz inne projekty tekstowe, graficzne lub formy łączone.

Na czym polega skład i łamanie tekstu DTP?

Skład i łamanie tekstu profesjonalnie i dokładnie wykonany jest jednym z kluczowych elementów decydujących o efekcie finalnym danej pozycji drukarskiej. Dostarczane przez klientów materiały poddawane są odpowiednio dobranej do rodzaju obróbce komputerowej. Stosując aktualnie obowiązujące zasady oraz trendy dotyczące łamania i składu otrzymuje się efekt końcowy w postaci najwyższej jakości gotowego do druku tekstu zapisanego we właściwie dobranym pliku.

Niezwykle istotne jest, by dopasować się do oczekiwań klienta, podążać za jego tokiem myślenia i wizją. Pozwala to stworzyć z otrzymanego materiału w pełni przejrzystą, estetyczną oraz spójną wersję finalną. Dzięki niepowtarzalnemu stylowi projekt zyskuje wyraz, co podnosi jego jakość. Proces łamania i składu jest długotrwały, dzięki czemu otrzymany produkt końcowy jest w pełni dopracowany.

Jaka jest cena składu i łamania tekstu?

Cena składu i łamania tekstu jest każdorazowo ustalana indywidualnie z klientem. Jest zależna przede wszystkim od objętości (liczona od strony – 1800 znaków lub częściej od ilości arkuszy wydawniczych – 40 000 znaków typograficznych prozy, tj. około 20 stron, 700 linijek poezji, 800 znaków obliczeniowych – po 50 w linijce – lub 3000 cm² powierzchni ilustracji, wykresów, tabel itp.).

Określone są natomiast orientacyjne stawki przyjęte za skład i łamanie określonych rodzajów tekstu. I tak za najprostszy tekst (bez zawartości przypisów, tabel czy grafiki) należy liczyć się z kosztem od 65 zł netto za 1 arkusz wydawniczy.

Tekst o wyższym stopniu trudności, dodatkowo zawierający przypisy, wypunktowanie czy niewielką ilość ilustracji to koszt od 80,00 zł netto za 1 arkusz wydawniczy + VAT 23% (120 zł z obróbką graficzną). Cena wzrasta wraz z ilością materiałów dodatkowych w postaci graficznej i może liczyć nawet 140 zł netto za 1 arkusz wydawniczy (250 zł z obróbką).

Za tekst naukowy z przypisami, wypunktowaniami, tabelami oraz ilustracjami niewymagającymi dodatkowej obróbki należy liczyć się z kosztem od 110,00 zł netto za 1 arkusz wydawniczy (200 zł z obróbką graficzną).

Tekst techniczny lub matematyczny zawierający ilustracje, tabele, wzory czy przypisy kosztuje bez obróbki graficznej od 140,00 zł netto za 1 arkusz wydawniczy.

Najtańszy jest skład i łamanie obejmujące różnego rodzaju czasopisma, magazyny czy albumy zawierające zarówno tekst, jak i dodatki graficzne. W tym przypadku usługa wynosi od 25,00 zł netto za stronę.

Więcej o cenniku jak i o przygotowaniu tekstu do druku dowiesz się ze strony grafpa.pl .