Projekt okładki - jak go prawidłowo wykonać?

Projekt okładki – jak go prawidłowo wykonać?

Jedną z obaw wielu autorów publikujących swoje książki jest jej wygląd. Martwią się, czy okładka wygląda atrakcyjnie i niepowtarzalnie. Wydawcy również podzielają tę samą obawę. Dlatego wszyscy zwracają uwagę na sposoby tworzenia unikalnych okładek książki. Począwszy od tytułu, aż po pozostałe elementy książki, każdy szczegół jest brany pod uwagę przed wysłaniem książki na rynek.

Wymagania dotyczące wymiarów okładki

Każdy rynek ma inne wymagania i zalecenia dotyczące okładek książek, dlatego z pewnością musisz zdecydować się jaki rozmiar będzie miała twoja okładka.

Określ styl gatunku twojej książki

Przykłady literatury gatunkowej to romans, thriller, fantasy, horror i science-fiction. Te gatunki mają style projektowania okładek, które zostały ustalone dziesiątki lat temu. Ponieważ celem twojej okładki jest sprzedaż książek, okładka tytułu komercyjnego powinna podążać, a przynajmniej przywoływać, standardy gatunku. Planeta, która nie jest ziemią wysyła jasny przekaz science-fiction, para wysyła romantyczne wibracje. Odludny krajobraz może być fantastyczny lub dystopijny. Kluczem do sukcesu jest uwzględnienie tego, czego się oczekuje i znalezienie sposobu na stworzenie czegoś zaskakującego i nowego.

Wybierz dobrą czcionkę dla okładki

Czasami ludzie skupiają się tylko na okładce, ale zdecydowanie nie można przeoczyć czcionki i projektu tytułu. Powiem nawet, że powinieneś traktować swój tytuł jak logo i stworzyć takie, które będzie się wyróżniać i zapadać w pamięć. To bardzo ważne, a w internecie znajdziesz wiele informacji na temat typografii. Ponadto istnieją pewne czcionki, które są idealne dla każdego gatunku, a także czcionki, których nigdy nie powinieneś używać na okładce.

Użyj kolorów, aby zwrócić uwagę

Wybrane przez Ciebie 2-3 kolory okładek powinny pomóc w stworzeniu nastroju i przesłania wiadomości. Kolory uzupełniające (naprzeciw siebie na kole kolorów) zwykle dobrze ze sobą współpracują, podobnie jak analogiczne kolory (obok siebie na kole kolorów) połączenie ciemnych i jasnych odcieni. Wiele plakatów kinowych ma niebieski i pomarańczowy wzór lub czarny, biały i czerwony, ponieważ te kolory dobrze ze sobą współgrają.

Odpowiednia drukarka

Ostatnim plikiem projektu książki będzie jeden płaski plik zawierający wszystkie stosowne informacje graficzne i tekstowe dla okładek przednich i tylnych, grzbietu i skrzydełek (jeśli projekt je posiada). Drukarka będzie chciała, aby był to jeden szeroki plik, który będzie mogła wydrukować i wyciąć lub złożyć, aby pasował do ostatecznej książki. Większość drukarek preferuje pliki PDF o wysokiej jakości, ale inne używają plików .ai lub .eps. Wszystkie kolory do druku muszą być w kolorach CMYK.

Oprogramowanie

Niezależnie od tego, czy tworzysz okładkę książki drukowanej, czy e-booka, istnieje program pasujący do każdego projektu okładki. Oto trzy z nich które możesz użyć:

  • Adobe InDesign,
  • Affinity Publisher,
  • QuarkXPress 2020

Więcej o prawidłowym projektowaniu i przygotowaniu okładki do druku dowiesz się ze strony Studia Grafpa, które zajmuje się profesjonalnym wykonywaniem projektu okładek, książek, płyt CD i gazet – https://www.grafpa.pl/projektowanie-okladki/