Najlepsze książki historyczne w roku 2019

Najlepsze książki historyczne w roku 2019

Historia dziejów ludzkości jest nieprzebranym źródłem wiedzy i fascynujących ciekawostek. Być może to dlatego literatura historyczna od samego zarania cieszy się ogromnym wzięciem wśród czytelników – czytanie o zwyczajach naszych przodków bywa nie tylko satysfakcjonujące i przyjemne, ale również pouczające i skłaniające do wyciągania pewnych wniosków. Ilość wydawanych książek z tego zakresu tematycznego z każdym rokiem rośnie i na dobrą sprawę już w kwietniu można przyjrzeć się kilku najbardziej obiecującym pozycjom roku 2019.

„Powiesić, wybebeszyć i poćwiartować, czyli historia egzekucji”

„Powiesić, wybebeszyć i poćwiartować, czyli historia egzekucji” – ten tytuł zdaje się mówić sam za siebie. Książka Jonathana J. Moore’a została wydana pod koniec marca i wszystko wskazuje na to, że w najbliższym czasie na dłużej zagości na listach bestsellerów najpopularniejszych księgarni w Polsce. Czy można się temu dziwić? Absolutnie nie, bo książka przedstawia temat poniekąd kontrowersyjny, a także charakteryzuje się bardzo kompleksowym i rzetelnym podejściem – autor przedstawił kompletną historię egzekucji, poczynając od starożytności, a kończąc na czasach współczesnych. Czytanie o makabrze zawsze jest jakiś pokrętny sposób satysfakcjonujące dla czytelnika, ale, kto wie, być może książka Moore’a okaże się czymś więcej i dołoży swoją cegiełkę do niekończącej się debaty na temat zasadności kary śmierci.

„Polscy bogowie wojny. Najwspanialsi dowódcy w dziejach”

„Polscy bogowie wojny. Najwspanialsi dowódcy w dziejach” to opracowanie zbiorowe Społecznego Instytutu Wydawniczego Znak, poruszające tematykę bliską sercu każdego Polaka – sięga ono bowiem do czasów największych polskich sukcesów i Polski „od morza do morza”. Historia naszego kraju aż roi się od charyzmatycznych jednostek, które były na tyle odważne, by stanąć na czele armii swoich rodaków i poprowadzić ich do zwycięstwa. Czarnecki, Kościuszko, Raginis – to fascynujące, że tak odległe czasowo, a jednak połączone wspólnymi wartościami nazwiska znalazły się na kartach jednej książki, by można było oddać należny im hołd. Zdecydowanie warto sięgnąć po tę pozycję, powinnością patrioty jest bowiem świadomość historii własnego narodu.

„Templariusze. Rozkwit i upadek zakonu świętych wojowników”

„Templariusze. Rozkwit i upadek zakonu świętych wojowników” Dana Jonesa to fascynująca książka, poruszająca temat jednego z najbardziej tajemniczych zakonów w całej historii chrześcijaństwa. Jak to możliwe, że zakon wiernych Bogu fanatyków, uczestników krucjat i uduchowionych sług ostatecznie został oskarżony o herezję i zamknięty? To piekielnie ciekawa historia, która bezsprzecznie jest w stanie rzucić nowe światło na średniowieczne chrześcijaństwo.

„Lwów. Portret utraconego miasta”

„Lwów. Portret utraconego miasta” Lutza C. Klavemana jest bardzo sentymentalną, ponurą opowieścią o mieście, które jeszcze sto lat temu należało do Polski. Autor przygląda się najsłynniejszym osobistościom pochodzącym ze Lwowa i ikonicznym wydarzeniom, a także rzetelnie analizuje przyczyny animozji pomiędzy Polakami, a Ukraińcami oraz niejako rozdrapuje rany, przyglądając się tym najbardziej drastycznym konfliktom, z pogromami żydowskimi na czele.

Minęły dopiero cztery miesiące roku 2019, a na rynku dostępnych jest już całe zatrzęsienie nowych, świetnych pozycji, którym zdecydowanie warto jest dać szansę. Choć z całą pewnością nie uda się nam być na bieżąco ze wszystkimi wydawnictwami, warto jest od czasu do czasu sięgać po książkę poruszającą temat najbardziej interesującej nas epoki historycznej i rozwijać swój zasób wiedzy.