Muzyka z płyt winylowych - czy warto kolekcjonować winyle?

Muzyka z płyt winylowych – czy warto kolekcjonować winyle?

Od pewnego czasu w świecie związanym z muzyką można zaobserwować co raz częstsze sięganie po płyty winylowe. Moda na kolekcjonowanie tych czarnych krążków zdecydowanie wraca. Można je odtwarzać zarówno na gramofonach z początków epoki, jak i na współczesnym sprzęcie do tego przeznaczonym. Płyty winylowe są często znajdowane w archiwach rodzinnych. Można je również zakupić na różnego rodzaju portalach z aukcjami internetowymi, w sklepach ze starociami lub specjalnych stoiskach skupionych w oku czarnych płyt.

Czemu płyty winylowe powracają?

Zachwyt nad płytami winylowymi często tłumaczony jest sentymentem. Wielu odbiorcom, takie słuchanie kojarzy się z dobrymi wspomnieniami związanymi z historiami rodzinnymi. Takie powracanie do przeszłości daje się zauważyć w rożnych dziecinach życia. Znajduje ono swoje miejsce również w świecie muzycznym. Pojawia się tutaj też argument samej jakości muzycznej. Wiele osób twierdzi, że na płytach winylowych dźwięki były naturalne, niepoprawiane cyfrowo. Daje im to zupełnie inny odbiór w słuchaniu. Takie osoby zdecydowanie twierdzą, że dźwięk z winyli jest nieporównywalny z dźwiękiem z płyt CD czy też z innych nośników jak chociażby smartphone.

Oprócz argumentu dźwięków pojawia się tu element estetyczny. Kolekcjonerzy winylowych piękności odnoszą się do wyglądu płyt i ich okładek. Są to dla nich nierzadko dzieła sztuki, które jak obrazy można zawieszać na ścianach. Miłośnicy czarnych krążków mówią, że czują się jakby dotykali historii. Rozkoszując się muzyką z gramofonu, zagłębiają się w drodze jaką przeszła płyta trafiając do ich rąk. Nie bez znaczenia są tu inne zmysły oprócz słuchu. Dotyk przy wyjmowaniu i załączaniu płyty czy zapach papierowej okładki, to wszystko ma swój urok.

Z tymi przesłankami wiąże się hobby jakim jest kolekcjonowanie płyt winylowych. Niesie to ze sobą kolekcjonerska przygodę. Z tego też powodu niektóre płyty osiągają prawdziwie kolekcjonerską wartość.

Czy warto kolekcjonować płyty winylowe?

Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie sam. Dla jednych bowiem będzie to zupełnie nieciekawe hobby. Inni z kolej będą takim kolekcjonowanie zafascynowani. Jeśli ktoś jest miłośnikiem historii (szczególnie tej muzycznej), dobrych dźwięków i klimatu w którym odtwarzana jest muzyka to zdecydowanie odnajdzie się jako kolekcjoner winyli. Na pewno jest to tez hobby bardzo pochłaniające. Wyszukiwanie kolejnych wyjątkowych egzemplarzy, dbanie o odpowiednie ich przechowywanie, tworzenie nowych kolekcji – to wszystko wymaga czasu i zaangażowania.

Jednak w dzisiejszych czasach dużą pomocą dla kolekcjonerów winili będzie stanowił internet. Zarówno w kwestii zdobywania nowych perełek, zagłębiając się w aukcje internetowe czy różne fora związane z czarnymi krążkami, jak i w wszelkich kwestiach dotyczących przechowywania. Na wielu stronach znajdziemy dokładne porady w jaki sposób dbać o płyty by służyły nie tylko nam ale i kolejnym pokoleniom. To właśnie w winylach jest najbardziej urzekające, że niosą ze sobą historie.

Czytaj Więcej