Książki historyczne o II wojnie światowej

Książki historyczne o II wojnie światowej

II wojna światowa to zdecydowanie najpopularniejsza tematyka dla książek historycznych wydawanych na polskim rynku. Nie ma co się dziwić – zmagania na frontach największej z wojen do dzisiaj rozpalają wyobraźnię miłośników historii i obfitują w liczne ciekawostki i fascynujące historie. W natłoku literatury historycznej ciężko się odnaleźć, dlatego wybraliśmy dla was pięć najciekawszych książek o II wojnie światowej.

Opowieści z piekła

8 września 1941 roku niemieckie dywizje pancerne zbliżyły się do Leningradu na odległość kilkunastu kilometrów. To właśnie wtedy rozpoczęło się trwające blisko 900 dni oblężenie dawnego Petersburga, podczas którego miejscowa ludność przeszła przez prawdziwe piekło. Amerykańska historyczka Alexis Peri zebrała 125 dotąd nieopublikowanych dzienników powstałych podczas oblężenia miasta i opatrzyła je fascynującym komentarzem. Tak powstał „Leningrad. Dzienniki z oblężonego miasta”, przerażająca prawdziwością opowieść o oblężeniu Leningradu.

Czerwone maki

Bitwa pod Monte Cassino to jedno z najtragiczniejszych zwycięstw polskiej armii na zachodnim froncie II wojny światowej. Mało kto jednak wie, że pod Monte Cassino doszło aż do czterech bitew, z których każda była zacięta. „Monte Cassino. Piekło dziesięciu armii” Petera Caddicka-Adamsa, brytyjskiego historyka wojskowości, przybliża czytelnikom nieznane fakty dotyczące bitwy pod Monte Cassino, przy okazji opowiada też dużo o przełomowej roli Polaków podczas tego starcia zbrojnego zwanego najzacieklejszą bitwą frontu zachodniego.

Niemiecki tyran

Nie byłoby II wojny światowej, gdyby nie postać Adolfa Hitlera. Wybitny historyk Peter Longerich, specjalista od nazistowskich Niemiec, jest autorem „Hitler. Biografia”, czyli jednego z najlepszych tekstów o wodzu III Rzeszy. Longerich pokazuje czytelnikom Hitlera zarówno od strony propagandy III Rzewszy, która przedstawiała go jako jedynego przywódcę narodu, jak i od strony zwykłego człowieka z prywatnymi problemami. „Hitler. Biografia” to kompleksowa analiza postaci, która odpowiedzialna jest za wymordowanie milionów Żydów i wybuch wojny, w której zginęły dziesiątki milionów ludzi.

Atak III Rzeszy na Polskę był błędem?

Hans-Dieter Otto to niemiecki historyk, który specjalizuje się w historii wojskowości. Napisał on „Fatalne decyzje w II Wojnie Światowej”, czyli publikację historyczną, w której omawia on czterdzieści nietrafionych decyzji strategicznych i błędów militarnych podczas II wojny światowej. Autor zastanawia się nad tym, czy atak III Rzeszy na Polskę nie był błędem, nad genezą porażki operacji „Market Garden”, a także nad skalą przegranej Hitlera podczas bitwy lotniczej o Anglię. Absolutnie obowiązkowa lektura dla wszystkich miłośników militarnego aspektu II wojny światowej.

Wilcze stada

Zestawienie zamkniemy „Kriegsmarine 1935-1945”, książką polskiego historyka Marka Daroszewskiego. Autor przedstawia nam mało znane dotąd kulisy działania Kriegsmarine, czyli niemieckiej marynarki wojennej, która w trakcie II wojny światowej toczyła własną bitwę – bitwę o Atlantyk. Daroszewski zastanawia się, dlaczego Kriegsmarine nigdy nie zbudowała lotniskowców, opisuje taktyki niemieckich U-bootów, które formowały tak zwane wilcze stada, przedstawia też czytelnikom fascynujący pojedynek artyleryjski pomiędzy polskim niszczycielem ORP „Piorun” a… niemieckim pancernikiem „Bismarck”. Tak, tym „Bismarckiem”! „Kriegsmarine 1935-1945” to prawdziwa gratka dla fanów marynistyki!