Ile zarabia dobry korektor tekstów?

Ile zarabia dobry korektor tekstów?

Korektor to zawód polegający na sprawdzaniu poprawności językowej i edytorskiej tekstów pisanych. Mimo że komputerowe programy do tworzenia dokumentów takie jak Microsoft Word czy LibreOffice podkreślają błędne konstrukcje wyrazowe, to nie są w stanie weryfikować wszystkich rodzajów błędów. Z tego względu stanowisko korektora jest niezbędne w wielu miejscach pracy – przede wszystkim w mediach, wydawnictwach prasowych i książkowych, redakcjach, firmach reklamowych czy z zakresu public relations. Nim podejmiemy się jednak pracy jako korektor, warto wiedzieć, ile zarobić można dzięki wykonywaniu tego zawodu.

Średnie zarobki korektora

Według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń korektorzy zarabiają średnio 3493 zł brutto. Z kolei z badań internetowego portalu pracuj.pl wynika, że etatowi pracownicy w tej branży zarabiają średnio 2000 złotych netto. Inne dane, pochodzące ze strony whitepress.pl i oparte na ankietach użytkowników, podają jako średnią kwotę wynagrodzenia 2668 zł netto. Skąd pojawiają się tak duże finansowe rozbieżności? Są one zależne od kilku czynników.

Korektor tekstów – praca

W przypadku tego zawodu możemy pracować jako tzw. freelancerzy czyli samodzielnie poszukiwać zleceń korektorskich i podejmować pracę dla różnych firm. Jest to jednak o tyle trudne, że bez dużego doświadczenia czy nazwiska uznanego w branży początkowe zarobki mogą być niższe niż średnia krajowa. Jednak plusem tego rodzaju pracy jest fakt, że samodzielnie decydujemy o tematyce i rodzaju przyjmowanych do korekty tekstów, możemy również elastycznie dostosować realizację zamówień do naszego trybu życia. Według danych pracuj.pl korektorzy prowadzący własną działalność gospodarczą zarabiają średnio powyżej 2700 złotych netto, nie wliczając podatku VAT.

Od czego zależy pensja korektora?

Jeśli natomiast pracujemy na stałym etacie, wysokość naszych zarobków jest uzależniona od pozycji firmy i ilości otrzymywanych miesięcznie zleceń. Jedna czwarta grupy zawodowej korektorów osiąga dochód przewyższający 3900 złotych – są to zazwyczaj osoby pracujące dla dużych marek lub posiadające bogate doświadczenie.

Na wysokość zarobków wpływ ma również lokalizacja pracodawców i zleceniobiorców. Najlepiej w zawodzie korektorskim można zarobić w województwie mazowieckim a zwłaszcza w Warszawie (średnio 3000 zł netto) oraz w województwie pomorskim i małopolskim (około 2300 zł netto). Pracy w tym zawodzie warto poszukiwać w dużych ośrodkach miejskich, w których występuje zapotrzebowanie na korektę różnego rodzaju tekstów. W tej kwestii w czołówce plasują się – prócz stolicy – Poznań, Gdańsk i Kraków, gdzie na etacie można uzyskać przychód w wysokości około 2500 zł.

Jeżeli chcesz się dowiedzieć czegoś więcej o pracy korektora tekstów zerknij na stronę Studia Grafpa, które takie korekty wykonuje – https://www.grafpa.pl/korekta-tekstu-ksiazki/