Co powinna zawierać dobrze zaprojektowana okładka? – Poradnik drukarza

Co powinna zawierać dobrze zaprojektowana okładka? – Poradnik drukarza

Projektowanie okładki do książki to wcale nie jest łatwy proces. Przy tym projekcie trzeba wziąć pod uwagę wiele istotnych szczegółów i znaleźć inspirację. Dobrze zaprojektowana okładka to taka, która będzie sobą odzwierciedlać charakter książki i wizytówkę autora, ponieważ to on nadał jej styl i formę.

Jak zaprojektować okładkę książki?

Przed zabraniem się do projektowania własnej okładki warto jest zwrócić uwagę na konkurencję i podpatrzeć, w jaki sposób bardziej doświadczeni autorzy nadawali swoim projektom życie. Warto zwrócić szczególną uwagę na ofertę i portfolio Studia Grafpa, która w sposób profesjonalny zajmuje się projektowaniem okładek książek.Twoja okładka powinna zawierać w sobie również takie elementy, które uwypuklą najważniejsze wydarzenia i staną się swego rodzaju wizytówką. Ciężko będzie streścić całą książkę na jednym obrazku, jednak warto znaleźć charakterystyczny element i umieścić go na grafice. Ważne, aby grafika nie była zbyt przesadna w szczegóły, ponieważ jeżeli pozycja będzie sprzedawana również w Internecie może się to źle prezentować na miniaturze.

Osobnym miejscem na okładce powinna cieszyć się czcionka. Do wyboru jest wiele różnych rodzajów czcionki, a litery mogą być w różnych wymyślnych kształtach. Jeżeli akcja książki dzieje się w przeszłości dobrym pomysłem jest zastosowanie czcionki charakterystycznej dla danej epoki. Czytelnik największą uwagę skupia na czcionce, którą wykonany jest tytuł, dlatego warto sprawić, aby przyciągała wzrok, ponieważ może to zaważyć nad sukcesem książki.

Do czynników na które warto zwrócić uwagę należą również:

  • Elementy okładki – należy zadbać, aby okładka pozostawała estetyczna z każdej strony.
  • Koncepcja okładki – ważne, aby pozostawała ona w jednym motywie i wszystkie elementy zgrywały się w jedną całość.
  • Zdjęcie lub fotografia – obraz powinien wywołać w czytelniku emocje i mieć swój niepowtarzalny przekaz.
  • Opinia innych ludzi – prawdą jest, że każdy człowiek ma inne gusta, dlatego zasięgnięcie opinii bliskich będzie cenną radą w tworzeniu okładki.

Proces tworzenia okładki to duży wysiłek, który może się opłacić pod warunkiem spełnienia powyższych kryteriów. Oczywiście można pozostawić ten temat profesjonalnym grafikom, jednakże książka będzie naszym dziełem w całości w momencie, gdy wszystkie aspekty zarówno merytoryczne i wizualne zostaną dopięte na ostatni guzik.